نانو تكنولوجي یا نانو تکنولوژی فناوری نانو چیست؟

نانو تكنولوجي یا نانو تکنولوژی فناوری نانو چیست؟


تاریخ : 1399/12/21 بازدید: 645 اشتراک گذاری در تلگرام چاپ این صفحه

نانو تكنولوجي یا نانو تکنولوژی فناوری نانو چیست؟

قبل از هر چیز میخواهم پاسخ یک واژه را بدهم که کدام یک درست است نانو تكنولوجي یا نانو تکنولوژی هردوی این واژه ها به نحوی درست هستند اما نانو تکنولوژی درست تر است و نانو تكنولوجی واژه انگلیسی این کلمه میباشد .

فناوری نانو چیست؟

قرن بیست و یکم ، قرن فناوری های نانو ، مهمترین دوران صنعت به شمار می رود . قرن نانو ، قرن سلامتی ، صرفه جویی و آرامش نامیده می شود . نانو نه یک ماده است نه یک جسم ، فقط یک مقیاس است ، کوچک شدن یک مقیاس . نانو یک میلیاردم متر است به اندازه ای کوچک که دیده نمی شود ، اما تاثیری بسیار بزرگ در زندگی انسان دارد .

در مقیاس نانو خواص فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی تک تک اتم ها ، مولکول ها با خواص توده ماده متفاوت است .

 نانو ذرات در چنین مقیاسی ، مشخصه های منحصری دارند که موجب پیدایش دستاوردهای نوینی در علوم پزشکی ، مهندسی ، کشاورزی و صنعتی شده است .

به طور خلاصه نانو تکنولوژی به معنی انجام مهندسی مواد در ابعاد اتمی ، ملکولی است و  ساخت محصولی با خواص کاملا متفاوت در ابعاد نانو متری است . نانو تکنولوژی آرایش دادن است .

مکعبی با ابعاد 2.5 نانومتر تقریبا 1000 اتم را شامل می شود. تصورش هم خیلی سخت نیست . خواص فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیک ماده ها در همین مقیاس ها نهفته شده اند . تبدیل کردن به ابعاد نانو ، در ابعاد ماکروبی کاملا متفاوت است  . نانو در ملکولهای ماده انرژی بالایی را ایجاد می کند . به همین دلیل آن را معجزه قرن نامیدند .

 

کاربردهای نانو ذرات نقره در جهان و ایران


پس از نانو لوله های کربن , نانو ذرات نقره یکی از پر کاربردترین ذرات در حوزه فناوری نانو محسوب میشود  که هر روزه هم بر این کاربردها افزوده می شود. نانو ذرات نقره در عرصه های گوناگون پزشکی , صنعت , کشاورزی , دامپروری و بسته بندی , لوازم خانگی , آرایشی , بهداشتی و نظامی کاربرد فراوانی پیدا کرده اند که تنها دلیل آن خواص فیزیکی و شیمیایی ویژه ای است که این ذرات دارند. از میان خواص بسیاری که نانوذرات نقره دارند که باعث توسعه روز افزون فناوری نانو گردیده است , خاصیت ضد میکروبی نقره می باشد که از دیرباز شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است , برای مثال در جنگ ها برای جلوگیری از غفونت زخم سربازان محل زخم را با سکه های نقره می بستند یا برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی آنها را در ظروف نقره نگهداری می کردند. حتی طبیب بزرگ ایرانی بوعلی سینا برای بعضی از بیماران خود قند آبی که در آن انگشتر نقره قرار داده بود را تجویز می کردند. پس پر واضح است که یکی از دلایل کاربرد گسترده این ذرات , خاصیت ضد میکروبی آنهاست. این نکته را هم بدانید که نانو ذرات نقره برای بدن انسان , غذاها و بافت ها بی ضرر می باشد ولی برای عوامل بیماری زا یک سم محسوب می شود. دلیل این خاصیت ذرات نانو در مقایسه با ذرات غیره نانوی نقره , افزایش سطح این ذرات می باشد که خود منجر به افزایش واکنش پذیری ماده و پیروی ماده از فیزیک و شیمی کوانتوم در حالت نانو می باشد. زمانی که خواص نقره را در دو سایز بزرگ و کوچک در حد نانو ذرات مورد بررسی و مقایسه قرار دادند به این نتیجه رسیدند که نقره در ابعاد بزرگتر تنها فلزی با واکنش پذیری کم می باشد ولی زمانی که به ابعاد کوچک در حد نانو متر تبدیل می شود خاصیت میکروب کشی آن به بیش از 99 درصد افزایش می یابد به حدی که می توان از آن در جهت بهبود جراحات و زخم ها استفاده نمود. نقره وقتی که با نانو ذرات تبدیل می شود می تواند بر متابولیسم , تنفس و تولید مثل میکروارگانیسم ها اثر بگذارد.

مصرف نانو نقره درصنعت منسوجات ایران


استفاده از نانو ذرات نقره هم در ایران کاربرد و رواج بسیار زیادی یافته است که می توان به بخش های نساجی و پوشاک , آرایشی و شوینده , پزشکی و سلامت , آفت کش ها , تصفیه آب , ساختمان و کاربردهای پژوهشی و آزمایشگاهی تقسیم کرد. در این مقاله  مصرف نانو نقره در صنعت نساجی و پوشاک ایران را مورد بررسی قرار می دهیم.


مصرف نانو نقره در صنایع نساجی و پوشاک :


با استفاده از نانو ذرات نقره ما می توانیم لباس ها و منسوجاتی با خاصیت ضد میکروبی تولید نماییم. که همین امر هم موجب افزایش عمر و دوام منسوجات می شود. از نانو ذرات می توان در اغلب فرایندهای نساجی استفاده کرد بدون آنکه نیاز به استفاده از ماشین آلات یا ابزار جانبی خاصی باشد. با بهرهگیری از نانو ذرات , منسوجاتی با خواص ضد باکتری , قارچ و ویروس , بدون بوهای نامطبوع و آنتی استاتیک تولید می شوند. این خواص حتی با 10 بار شستشو از بین نمی روند. الیاف طبیعی را می توان قبل و یا بعد از تبدیل شدن به پارچه ضد میکروب کرد. از آنجایی که استفاده از نانو نقره در اقلب فرآیندهای متداول در صنعت نساجی , بدون نیاز به ماشین آلات و فرایندهای جانبی خاص , به سهولت امکان پذیر است( البته در ایران)لذا از آن می توان در بسیاری از کاربردهای خاص منسوجات مانند پوشاک مورد استفاده در صنایع بهداشتی , پزشکی , ورزشی , نظامی و غیره استفاده نمود. علاوه بر این به دلیل قابلیت از بین بردن میکروارگانیسم ها و ماندگاری طولانی مدت خاصیت ضد میکروب , بسیاری از شرکت ها با افزودن نانو نقره به محصولات مورد استفاده روزمره مردم , بیشتر نیاز های آنها را با کمترین وقت و هزینه تامین می کند. کاربردهای نانو نقره در صنایع نساجی و پوشاک را میتوان به سه بخش تقسیم کرد:


1- الیاف و پارچه ضد میکروب


در تولید نخ های مصنوعی از نانو ذرات نقره استفاده شده است و در این صنعت مستربچ نانو نقره به مواد اولیه نخ اضافه شده و نخ با روش های متعارف تولید نخ بدست می آید.


2-    پوشاک ضد میکروب


از آنجایی که باکتری ها مقاومت فزاینده ای در برابر باکتری کش ها نشان داده اند متخصصین پژوهش های خود را بر ذرات نانو متری مانند نقره , مس , اکسید تیتانیوم متمرکز کرده اند. نانو ذرات نقره در حجم کامل الیاف قرار می گیرد و برای مدت زیادی به صورت فعال باقی می مانند. یون های نقره آزاد شده از نانو ذرات برای باکتری ها سمی هستند و حتی می توانند در گرما و رطوبت عمل کنند. بنابراین باکتری ها در پوشاک از بین رفته و تمیز تر باقی می مانند. یکی از روش های تولید لباس های ضد میکروب , بافت این لباس ها با استفاده از الیاف ضد میکروب است اما در حال حاظر عمدتا مرحله ضد میکروب کردن این دسته پس از تولید انجام می شود. به این معنی که در بیشتر موارد این محصولات از الیاف ضد میکروب تولید نمی شوند بلکه پس از تولید پارچه یا لباس , عملیات غرقابه کردن در حوضچه نانو نقره انجام می شود. چالش موجود در میان تولید کنندگان این محصولات مربوط به رنگ محصولات است , چرا که رنگ مرسوم در لباس های زیر سفید و رنگ های روشن است و استفاده از نانو نقره موجود جهت ضد میکروب کردن این محصولات رنگ آنان را تغییر می دهد.


3- کفش و پایپوش ضد میکروب :


تا کنون شرکتی اقدام به تولید کفش و پایپوش ضد میکروب نکرده است و استفاده از نانو نقره در این بخش بیشتر به شکل اسپری های بوگیر و ضد عفونی کننده ها است.
در این قسمت قصد داریم محصولاتی  که در زمینه منسوجات با نانو ذرات نقره توسط گروه بازرگانی نانوزیت تولید گردیده است را به شما معرفی نماییم:


نانو محلول آبگریز پارچه های جاذب نانوزیت:


این محصول مبتنی بر فناوری نانـو ساخته شده که پس از استفاده از این محصـول بروی البسـه یک لایـه آبگـریز تشـکیل مـی دهد.ایـــــن پـوشـش نانـو عـلاوه بر جلوگیری از نفوذ آب و مایعات به عـمـق بافـت با ایجادخـــصوصیت آبگریزی منجر به افزایش زاویه برخورد قطــرات آب با سطح می شود .این فرایند  موجــب غلتیدن قطرات کاملا کروی برروی سطح شده و پارچه را ضد جذب می نماید . این در حالی است که پارچه ها در حالت عادی به راحتی خیس و یا با جذب آلـــــودگی کثیف می گردند . استفاده از این نوع ماده محلول می تواند در پاک نگاه داشتن البسه و کفش و  پارچه های بافته شده با الیاف طبیعی نقش به سزایی داشته باشد .  نکته قابل توجه در استفاده از نانو محلول آب گریزپارچه  ، صرفه جویی در مصـرف آب و استفاده کمتر از مواد شوینده می باشد 

کاربردهای نانو ذرات نقره در صنعت ساختمان


تاثیر ملموس استفاده از نانو ذرات نقره و پیشرفت نانو تکنولوژی را میتوانیم در صنعت ساختمان شاهد باشیم. که این کاربردهای استفاده از نانو ذرات نقره در صنعت ساختمان به چهار دسته تقسیم میش شوند:


کاربردهای نانو ذرات نقره در رنگ


افزودن نانو ذرات نقره به دلیل خاصیت ترکیب پذیری و همگون شدن بسیار خوب به صورت ماده افزودنی , ویژگی های زیادی را به محصولات رنگ و رزین می بخشد. رنگ هایی که با استفاده از نانو ذرات نقره تولید می شوند ضد قارچ,ضد کپک,ضد ویروس و ضد میکروب هستند. علاوه بر آن در رنگ های نانو خاصیت پوشش دهی , براقیت و چسبندگی رنگ افزایش می یابد. رنگ های نانو ضد میکروب گزینه بسیار مناسبی جهت مصرف در مکان های بهداشتی , بیمارستان ها و داروخانه ها و غیره می باشند.


کاربردهای نانو ذرات نقره در شیشه ها,کاشی و سرامیک,شیرآلات ساختمانی,دستگیره های ساختمانی,سنگ ساختمانی و غیره


نانو ذرات نقره به عنوان ماده ضد عفونی کننده علاوه بر کاربردی که برای ضد عفونی سطوح داخلی ساختمان و تجهیزات دارد, میتواند برای تمیز و ضد عفونی کردن نمای ساختمان ها هم استفاده شود.نانو نقره همچنین باعث افزایش درخشندگی سطوح کاشی و سرامیک و شیشه شده و این امر باعث گسترده شدن هر چه بیشتر کاربرد و موارد استفاده آن ها در صنایع ساختمان می گردد.


کاربردهای نانو ذرات نقره در انواع کفپوش های پلیمری


کفپوش مورد استفاده در محیط های ورزشی و صنعتی , کفپوش های لاستیکی می باشند که این کفپوش ها هم بصورت گرانول شده (بازیافتی) و هم بصورت تزریق شده تولید می شوند. نانو نقره به شکل مستربچ در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و محصول نهایی همان کفپوش های ضد میکروب می شود. کفپوش های ضد میکروب گزینه بسیار مناسبی جهت سطوح خط تولید دارو, داروخانه ها , آزمایشگاه ها و بیمارستان ها می باشد.


کاربردهای نانو ذرات نقره در لوله و اتصالات


بخش عمده ای از لوله های مورد مصرف در صنعت ساختمان پلیمری هستند و استفاده از نانو نقره در آنها نیازمند تولید مستربچ های نانو نقره است. بدین منظور ترکیبی از نانو نقره و دی اکسید تیتانیوم در مستربچ های پلیمری به نسبت 10 الی 20 درصد مورد استفاده قرار گرفته و در نهایت خود مستربچ ها به نسبت 1.5 الی 3 درصد بنا به نوع کالا مورد استفاده قرار می گیرند. این مستربچ ها را می توان در ساخت لوله و اتصالات پلیمری ضد میکروب استفاده کرد.


گروه تولیدی نانوزیت نیز توانسته است با استفاده از نانو ذرات نقره محصولاتی در صنعت ساختمان تولید نماید که در اینجا به معرفی مختصری از محصولات میپردازیم.


نانو محلول ضد آب کننده سطوح چوبی نانوزیت


یک محصول ساخته شده مبتنی برپلیمرهای شیمیایی است .و ســازگار با محیط زیست است ، وظــــــــــیفه این محصول محافـظت از چوب در برابر عوامل جوی و بـالا بردن مقـاومــــت چوب در برابر انواع رطــوبت و افـزایش طـــــول عـمر و دوام محصولاتی است که از چوب ساخته شــده اند. پـس از اجــرای این محــــــصول یک لایه مـرئی بروی چوب تشکیل می گردد و خـــــــــاصیت دفع آب را به بافت های جاذب چوب می دهـــد.

نانو ذرات نقره چیست ؟ 

نانو ذرات نقره ، هنگامیکه به ابعاد کوچک در حد نانومتر تبدیل می شوند، و خاصیت میکروب کشی آنها به بیش از ۹۹درصد  افزایش می یابد، به حدی که می توان از آن برای بهبود جراحات و عفونت ها استفاده نمایید . علاوه بر این، اثرگذاری نقره در ابعاد نانومتری، باعث از بین برنده  میکروارگانیسم ها گردیده است، تحقیقات انجام شده بر روی باکتری ها نشان داده است که نانوذرات نقره می توانند بیش از 650 نوع باکتری شناخته شده را از بین ببرند.
در آزمایشات و تحقیقات انجام شده در فناوری نانو ذرات نقره ، از این ماده موثر در اکثر محصولات به صورت کلوییدی استفاده شده است. در این حالت، یون های نقره خاصیت ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس قابل توجهی پیدا کردند. یونهای نقره به دلیل اندازه بسیار کوچک ( 100 – 10 نانومتر)، سطح تماس بیشتری با فضای بیرون دارند و تاثیر بیشتری بر محیط می گذارند. بعلاوه، یون های نقره در محلول به صورت پایدار باقی می مانند و تهنشین نمی شوند.
از مهم ترین کاربردهای نانوذرات نقره در پزشکی است. پیش بینی می شود این نانوذرات نقره ، با کنترل فعالیت عوامل بیماری زا، نقش بسیار زیادی در پزشکی آینده، و درمان بیماری های لاعلاج استفاده گردد . به عنوان مثال، دانشمندان طی آزمایش های درمانی ای که اخیرا روی بیماران مبتلا به ایدز به وسیله نانوذرات نقره انجام داده اند، متوجه شده اند که این نانوذرات می توانند ویروس HIV نوع 1 را از بین ببرند و بدین ترتیب نقش موثری بر درمان بیماران مبتلا به این بیماری داشته باشد . 

کاربردهای نانو ذرات نقره در صنعت پزشکی و منسوجات پزشکی


با پیشرفت روز افزونی که فناوری نانو توانسته در حوزه مراقبت های پزشکی در جهت پیشگیری داشته باشد , در حال حاظر این فناوری وارد حوزه سلامت شده است. استفاده از فناوری نانو منجر شده است که قبل از آنکه بیماری شروع شود آن را تشخیص داده و روند پیشرفت بیماری را متوقف کند. پیش بینی شده است که در طول دهه آینده , حوزه سلامت یکی از بخش های فناوری نانو با بالاترین رشد خواهد شد. نانو پزشکی در حال حاظر بازار تثبیت شده ای است. برخلاف برخی از کاربردهای بالقوه دیگر از فناوری نانو , که هنوز هم تا حد زیادی در تحقیقات است, نانو پزشکی در حال حاظر چندین محصول قابل توجه تولید نموده که در آن ابعاد نانو تاثیر بخصوصی در اثر بخشی محصول داشته است. کاربردهای حوزه پزشکی و دارویی فناوری نانو می تواند به چهار دسته تقسیم بندی شود :

  • فرمولاسیون و رسانش دارو

  • ایمپلنت ها و پوشش های زیست سازگارپذیر

  • دارو

  • مراقبت زخم پیشرفته و تشخیص

در حال حاظر بازار شاهد تلاش های گسترده تحقیق و توسعه با تمرکز بر دارو رسانی است. تصویر برداری با وضوح بالا, دارای بیشترین پتانسیل برای کاربردهای تشخیصی فناوری نانو است. دیگر کاربردها مانند پوشش ها,ایمپلنت ها و دارو, مراقبت زخم پیشرفته , همچنان نیاز به انجام پژوهش هایی برای تسهیل فرآیند تجاری سازی در مقیاس بالا دارند. در حال حاظر در ایران به دلیل حساسیت ها و محدودیت های موجود در حوزه پزشکی و سلامت و زمان بر بودن مراحل دریافت مجوزها و تاییدیه ها برای محصولات این حوزه , شرکت های کمی توانسته اند دست به تولید محصولات , تجهیزات و یا لوازم مربوط به حوزه پزشکی و سلامت بزنند. با این حال تعدادی از شرکت ها در زمینه های ملزومات مراقبت از زخم , داروهای ضد عفونی کننده , ملزومات دهان و دندان و منسوجات پزشکی فعال شده اند.

آب گریزی و فناوری نانو

آب گریز یا هیدروفوب در شیمی و زیست شناسی سلول کاربرد دارد و یک پدیده فیزیکی در مولکول ها است که از آب دوری می کنند. مواد آب گریز به دلیل ناهمواری های سطحی میکرومتری و نانو متری خود,اجازه پخش شدن یا جذب شدن آب روی سطح را نمی دهند و ازاین رو موجب قطره ای شدن آب و سر خوردن آن می شوند. شنیدن واژه هایی از این قبیل رنگ آب گریز،چوب آب گریز،مصالح ساختمانی آب گریز،منسوجات آب گریز... دور از ذهن نبوده که امروزتوانسته ایم با فناوری نانو به تمام اینها دست یابیم. رفتن به این سو و تولید محصولاتی با خاصیت آب گریز به دلیل نیازی بوده که بشر در سطوح و زمینه های مختلفی احساس کرده است.مثل جذب آب و رطوبت در صنایع مختلفی مانند صنعت ساختمان،صنایع دریایی،صنایع فلزی و چوبی و غیره که میدانیم مشکل ساز بوده است که با استفاده از فناوری نانو در زمینه تولید محصولات آب گریز توانسته ایم خیلی از این مشکلات را برطرف نماییم. ایجاد خاصیت آب گریزی در سطوح با استفاده از فناوری نانو،باعث افزایش ماندگاری،کاهش هزینه ها و همچنین کاهش زمان مورد نیازجهت نظافت این سطوح از جمله مزایای مهم دانش آب گریزی است که در زمینه های مختلف و حتی زندگیمان کاربرد پیدا کرده است. نکته قابل توجهی که در مورد سطوح آب گریز وجود دارد این است که ، این سطوح علاوه بر دفع آب از روی سطح خود توانایی دفع آلودگی ها شامل ذرات جامد،مایعات آلی و آلودگی های زیستی را نیز دارند.

کاربرد نانو تکنولوژی در هتلداری

کاربرد نانو تکنولوژی در بهبود خواص سیمان و بتن :
با استفاده از نانو ذرات می توانیم خواص مکانیکی سیمان و بتن و همچنین کیفیت انها را افزایش دهیم. همچنین با نانو ذرات و روکش های نانویی که بر روی سیمان و بتن ایجاد می شود از نفوذ عوامل مخرب خارجی به داخل بتن که باعث کاهش دوام , پایایی و افزایش سرعت تخریب می شود جلوگیری می گردد. با کاربرد نانو ذرات می توانیم بتن هایی سبک , خود متراکم و با عملکرد بالا داشته باشیم. بطور مثال افزودن نانو سلیس سبب بهبود تراکم ذرات , استحکام بتن ار افزایش می دهد و از نفوذ آب به درون بتن جلوگیری می کند.و همچنین استفاده از دی اکسید تیتانیوم سبب ایجاد خود تمیز شوندگی و ضد عفونی کنندگی بتن می شود و رنگ سفید و درخشانی هم به بتن می بخشد.


کاربرد نانو تکنولوژی در نانو پوشش ها :


از جمله نانو پوشش ها می توانیم به پوشش های سنگ ( محلول نانوزیت مخصوص سنگ های صیقلی ) , چوب (نانو محلول برای ضد آب کردن سطوح چوبی ) , پوشش آجرها ,سرامیک ,کاشی ها و نما ( محلول آب بند کننده نما و آب گریز نما) و پوشش های سطوح بتنی و الیافی اشاره نمود. مهم ترین مزایای استفاده از نانو پوشش ها ایجاد پوشش عایق مناسب , عدم نفوذ عوامل خوردگی به داخل پوشش ها , افزایش مقاومت در برابر حرارت , خوردگی , سایش و پوسیدگی و همچنین خاصیت خود تمیز شوندگی سطوح می باشد.


کاربرد نانو تکنولوژی در نانو شیشه ها :


از کاربرد نانو تکنولوژی در نانو شیشه ها می توان به شیشه های خود تمیز شونده ( نانو محلول نانوزیت آب گریز شیشه) ,شیشه های کنترل کننده انرژی و شیشه های محافظ در برابر آتش اشاره کرد. این شیشه ها دارای خاصیت ضد لک و ضد عفونی کنندگی و محافظ در برابر آتش و کنترل کننده انرژی با کاهش عبور نور مرئی می گردند.


کاربرد نانو تکنولوژی در نانو عایق ها :


از کاربرد نانو تکنولوژی در نانو عایق ها می توان به آب بند کنند های پشت بام , تراس , بالکن , استخر, سونا , جکوزی و باغچه های داخلی و خارجی و سرویس های بهداشتی و حمام ( نانو پلیمر عایق رابرسیل) اشاره کرد.


کاربرد نانو تکنولوژی در نانو منسوجات :


از کاربرد نانو تکنولوژی در نانو منسوجات می توان به ضد آب و ضد لک و آلودگی انواع پارچه های بافته شده با الیاف طبیعی نخ , کتان , پنبه و پشم و انواع لباس های حریر و ابریشم , پتو و ملحفه , سفره و روکش پارچه ای میز و صندلی ها ( نانوزیت محلول آب گریز پارچه های جاذب ) اشاره کرد.


کابرد نانو تکنولوژی در نانو ضد بو :


 با کاربرد نانو تکنولوژی می توانیم کلیه البسه و پوشاک ,کفش و جوراب که در تماس با بدن بوی نامطبوع به خود می گیرند را دارای خاصیت ضد بو نماییم و همچنین جلوی رشد باکتری بر روی آنها را بگیریم .(نانو محلول نانوزیت ضد بو)


کاربرد نانو تکنولوژی در نانو رسوبات:


با کاربرد نانو تکنولوژی می توانیم روسبات آهکی و املاح ایجاد شده روی سطوح بهداشتی و شیرآلات را به طور موثری از بین ببریم.(نانو محلول نانوزیت از بین برنده رسوبات)


کاربرد نانو تکنولوژی در نانو پاک کننده ها:


با کاربرد نانو تکنولوژی می توانیم انواع پارکت ها را از هر گونه آلودگی و لکه چربی عاری نماییم و پارکتی درخشان و تمیز داشته باشیم.( پاک کننده و براق کننده انواع پارکت) همچنین با کاربرد نانوتکنولوژی می توانیم فرش ها و مبلمان هایی داشته باشیم که به مدت طولانی عاری از جذب هر گونه لکه و آلودگی شوند.( نانو محلول شستشوی فرش و مبلمان )


کاربرد نانو تکنولوژی در ضد عفونی کننده ها :


با کاربرد نانو تکنولوژی می توانیم کلیه اجسام و محیط ها را عاری از هر گونه میکروارگانیسم های بیماری زا نماییم و امکان رشد هر گونه باکتری و قارچ را در کلیه سطوح و محیط ها از بین ببریم.در حقیقت محیطمان را گند زدایی نماییم. ( محلول ضد عفونی کننده و آنتی باکتری)

شروع گفتگو در واتساپ
تیم پشتیانی نانوزیت در هر لحظه پاسخگوی شما هستند
پشتیبانی / فروش سلام چطور میتونم کمکتون بکنم