فواید و روش های ضد آب کردن چوب

فواید و روش های ضد آب کردن چوب


تاریخ : 1399/11/29 بازدید: 99 اشتراک گذاری در تلگرام چاپ این صفحه

فواید و روش های ضد آب کردن چوب


زمانی که اقدام به تولید و یا خرید وسایلی که از چوب ساخته شده اند می نماییم موردی که از همان ابتدای امر برایمان مهم است و ذهنمان را درگیر می نماید حفظ ظاهر چوب و همچنین عمر و دوام طولانی مدت آن است و راه حلی هم که برای این مورد داریم طبیعتا ایجاد شرایط مناسب برای چوب و دور نگهداشتن آن از رطوبت و آب است. اگر این مورد تنها راه حل است پس چطور خانه ها و یا آلاچیق ها و عرشه ها یی از چوب ساخته می شوند که در معرض مستمر با بارش های باران و برف و رطوبت موجود در هوا قرار دارند ولی هیچ گونه آسیبی به بعضی از آنها وارد نمی شود و همچنان ظاهر زیبای خود را حفظ کرده اند و به عمر طولانی خود ادامه می دهند بدون اینکه شرایط جوی و همچنین در معرض مستقیم تابش نور خورشید بودن بتواند به آنها آسیبی وارد نماید.
این نکته را نیز میدانیم که بافت چوب دارای خلل و فرج زیادی می باشد و از طریق همین خلل و فرج , چوب ها به راحتی می توانند آب  و رطوبت را به درون خود جذب کنند و از خود عبور دهند و پس از جذب آب , مشاهده مینماییم که بافت چوب منبسط شده و از درون شروع به پوسیدگی و تاب بر داشتن می کند و این همان مشکل جدی است که باید از روشی درست و بصرفه اقتصادی آن را رفع نماییم. این را هم نیز بدانید که هیچ چوبی نمی تواند بطور کامل ضد آب باشد تنها برخی از چوب ها مقاومت بیشتری نسبت به بقیه دارند مانند چوب های سخت که می توانند مدت طولانی تری در شرایط جوی مرطوب و محیط آب دوام بیاورند , دلیل آن هم جذب آب کمتر این نوع چوب ها بخاطر نوع بافت چوب که در آن فیبرها محکم بهم چسبیده اند و چوب دارای خلل و فرج کمتر و در نتیجه جذب آب کمتر خواهد بود ولی این مورد دلیل بر ضد آب بود چوب نیست پس در نتیجه حتی چوب های سخت هم در مقایسه با چوب های نرم که جذب کمتری دارند به هیچ وجه ضد آب نیستند و با استفاده از روش ها و محصولاتی که با پیشرفت و ترقی علم و تکنولوژی تولید شده است می توان هر دو نوع این چوب ها را بسته به نوع مصرفشان ضد آب و ضد فرسایش و پوسیدگی نمود.


مزیت ضد آب کردن چوب :


بزرگترین و اصلی ترین مزیت ضد آب کردن چوب , حفظ ظاهر زیبای چوب و دوام و عمر طولانی  آن می باشد که باید با محافظت از چوب در برابر رطوبت و آب و اشعه UVخورشید و بید زدگی و حشره های خورنده چوب که منجر به فرسایش و پوسیدگی بافت چوبی می شوند این کار را انجام دهیم. در این قسمت به یک سری از این روش ها اشاره می نماییم و همچنین بهترین روش را هم به شما معرفی می نماییم.


انواع روش های ضد آب کردن چوب


رنگ های ضد آب کننده چوب:


 یکی از شایع ترین و در دسترس ترین روش هایی که برای ضد آب کردن چوب استفاده می شود و غافل از اینکه بهترین روش نمی باشد استفاده از رنگ های ضد آب کننده چوب می باشد. این نوع رنگ ها بدلیل ماده ی هوابندی که درون آنها بکار برده شده است علاوه بر رنگ نمودن سطح چوب , بافت چوب را هم ضد آب می کنند اما عمر این رنگ ها طولانی نیست و بعد از گذشت چند سال به مرور خورده می شوند.


محلول های ضد آب کننده چوب :


این نوع محلول ها بر خلاف رنگ های ضد آب کننده , سطح چوب را با ایجاد یک لایه محافظ ضد آب میکنند و فقط دارای رنگ نمی باشند.عموما پایه این نوع محلول ها پلی اورتان و یا مشابه آن می باشند.


جلای چوب و ضد آب کردن چوب :


 این نوع محصول ها علاوه بر آنکه در سطح چوب همان لایه محافظ ضد آب را ایجاد می کنند , رنگ چوب را هم تغییر میدهند اصطلاحا چوب را جلا می دهند و چوب یک ظاهر براق علاوه بر ضد آب شدن به خود می گیرد.این نوع محصول بر پایه پلیمر های شیمیایی بر پایه آلکید ساخته شده است. وظیفه این محصول محافظت از چوب در برابر عواملی مانند رطوبت ، بید زدگی ،و فرسایش و پوسیدگی می باشد . با ایجاد لایه در بافت سطحی چوب باعث بالا رفتن مقاومت چوب در برابر رطوبت و افزایش طول عمر و دوام چوب میگردد . پس از اجرای این محصول یک لایه مرئی بر روی چوب تشکیل می شود و بافت جاذب چوب را ضد آب  می نماید.هر چه قدر این لایه دارای ضخامت بیشتری باشد مقاومت بیشتری را ایجاد می نماید .  با ایجاد این لایه محافظتی می توان از سطح چوب در برابر اشعه UV خورشید محافظت نمود . این محصول سطح چوب را براق نموده و ظاهر زیبایی به آن می بخشد. طول عمر این ماده بر روی چوب بسته به درستی نحوه اجرای آن و اینکه چند لایه اجرا شده باشد بین 3 الی 6 سال می باشد.
پیشنهاد ما به شما استفاده از روش سوم بسته به اینکه چه سطحی را می خواهید ضد آب نمایید می باشد. این روش برای کلیه سازه ها و صنایع چوبی اعم از درب , پنجره , کابینت , کمد , تختخواب, قایق های چوبی , آلاچیق ها چوبی و نرده های چوبی , سقف های چوبی و حتی تابلوهای ساخته شده از جنس چوب و انواع منبت که فاقد هر گونه رنگ شیمیایی باشند کاربرد فراوان دارد.

پیشنهاد میکنیم آموزش راه های جلوگیری از پوسیدگی درب حمام و سرویس بهداشتی را مطالعه بفرمایید.

( همچنین اگر میخواهید آثار و لکه های به جا مانده از سیمان و گچ را از کاشی و سرامیک پاک نمایید و حتی جرم های سختی که تابحال نتوانسته اید آنها را پاک نمایید از محلول ضد سیمان نانوزیت استفاده کنید)


کلام آخر
این نکته را بدانید دوام طولانی مدت چوب و حفظ ظاهر زیبای چوب در برابر آب و رطوبت بستگی به مقاوم سازی چوب در برابر این عوامل دارد و اینکه شما چه روشی را انتخاب نمایید. هدف ما در این مقاله آگاه نمودن شما با روش های پر کاربرد ضد آب کردن چوب و از همه مهمتر مزیت و میزان اهمیت ضد آب کردن چوب و محافظت از آن در برابر فرسایش و پوسیدگی بود.
جهت مشاهده فیلم های کاربردی ضد آب کردن چوب بر روی ضد آب کننده چوب نانوزیت کلیک نمایید.
جهت مطالعه ویژگی ها و مزیت های محصول پیشنهادی ما برای ضد آب کردن چوب بر روی ضد آب کننده چوب نانوزیت کلیک نمایید.
اگر این مقاله برایتان مفید بود لطفا با دوستانتان از طریق شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.