کاربردهای نانو ذرات نقره در صنعت پزشکی و منسوجات پزشکی

کاربردهای نانو ذرات نقره در صنعت پزشکی و منسوجات پزشکی


تاریخ : 1399/05/15 بازدید: 621 اشتراک گذاری در تلگرام چاپ این صفحه

کاربردهای نانو ذرات نقره در صنعت پزشکی و منسوجات پزشکی
با پیشرفت روز افزونی که فناوری نانو توانسته در حوزه مراقبت های پزشکی در جهت پیشگیری داشته باشد , در حال حاظر این فناوری وارد حوزه سلامت شده است. استفاده از فناوری نانو منجر شده است که قبل از آنکه بیماری شروع شود آن را تشخیص داده و روند پیشرفت بیماری را متوقف کند. پیش بینی شده است که در طول دهه آینده , حوزه سلامت یکی از بخش های فناوری نانو با بالاترین رشد خواهد شد. نانو پزشکی در حال حاظر بازار تثبیت شده ای است. برخلاف برخی از کاربردهای بالقوه دیگر از فناوری نانو , که هنوز هم تا حد زیادی در تحقیقات است, نانو پزشکی در حال حاظر چندین محصول قابل توجه تولید نموده که در آن ابعاد نانو تاثیر بخصوصی در اثر بخشی محصول داشته است. کاربردهای حوزه پزشکی و دارویی فناوری نانو می تواند به چهار دسته تقسیم بندی شود :

  • فرمولاسیون و رسانش دارو
  • ایمپلنت ها و پوشش های زیست سازگارپذیر
  • دارو
  • مراقبت زخم پیشرفته و تشخیص

در حال حاظر بازار شاهد تلاش های گسترده تحقیق و توسعه با تمرکز بر دارو رسانی است. تصویر برداری با وضوح بالا, دارای بیشترین پتانسیل برای کاربردهای تشخیصی فناوری نانو است. دیگر کاربردها مانند پوشش ها,ایمپلنت ها و دارو, مراقبت زخم پیشرفته , همچنان نیاز به انجام پژوهش هایی برای تسهیل فرآیند تجاری سازی در مقیاس بالا دارند. در حال حاظر در ایران به دلیل حساسیت ها و محدودیت های موجود در حوزه پزشکی و سلامت و زمان بر بودن مراحل دریافت مجوزها و تاییدیه ها برای محصولات این حوزه , شرکت های کمی توانسته اند دست به تولید محصولات , تجهیزات و یا لوازم مربوط به حوزه پزشکی و سلامت بزنند. با این حال تعدادی از شرکت ها در زمینه های ملزومات مراقبت از زخم , داروهای ضد عفونی کننده , ملزومات دهان و دندان و منسوجات پزشکی فعال شده اند.
منسوجات پزشکی :
استفاده از نانو نقره بر روی منسوجات بیمارستانی علاوه بر خاصیت ضد میکروبی که در گان جراحی ایجاد میکند باعث عدم جذب مایعات مختلف بویژه خون شده و باعث حفظ توازن بیولوژیکی و طراوت بهداشتی پوست در طول مدت عمل جراحی می شود. استفاده از مواد ضد میکروبی در منسوجاتی که به سلامتی انسان مربوط می شوند , به عنوان جزیی از برنامه پاکیزه تر نگهداشتن کارکنان و تجهیزات بهداشتی مورد توجه کارکنان مراکز درمانی قرار گرفته است . فناوری استفاده از نانو نقره به علت طیف گسترده کاربرد , سهولت بکارگیری , زیست سازگاری و پذیرش وسیع آن تبدیل به یکی از فناوری های مطرح ضد میکروبی برای منسوجات بهداشتی شده است.

 

شروع گفتگو در واتساپ
تیم پشتیانی نانوزیت در هر لحظه پاسخگوی شما هستند
پشتیبانی / فروش سلام چطور میتونم کمکتون بکنم