مصرف نانو نقره در صنعت منسوجات ایران

مصرف نانو نقره در صنعت منسوجات ایران


تاریخ : 1399/11/27 بازدید: 820 اشتراک گذاری در تلگرام چاپ این صفحه

مصرف نانو نقره درصنعت منسوجات ایران


استفاده از نانو ذرات نقره هم در ایران کاربرد و رواج بسیار زیادی یافته است که می توان به بخش های نساجی و پوشاک , آرایشی و شوینده , پزشکی و سلامت , آفت کش ها , تصفیه آب , ساختمان و کاربردهای پژوهشی و آزمایشگاهی تقسیم کرد. در این مقاله  مصرف نانو نقره در صنعت نساجی و پوشاک ایران را مورد بررسی قرار می دهیم.


مصرف نانو نقره در صنایع نساجی و پوشاک :


با استفاده از نانو ذرات نقره ما می توانیم لباس ها و منسوجاتی با خاصیت ضد میکروبی تولید نماییم. که همین امر هم موجب افزایش عمر و دوام منسوجات می شود. از نانو ذرات می توان در اغلب فرایندهای نساجی استفاده کرد بدون آنکه نیاز به استفاده از ماشین آلات یا ابزار جانبی خاصی باشد. با بهرهگیری از نانو ذرات , منسوجاتی با خواص ضد باکتری , قارچ و ویروس , بدون بوهای نامطبوع و آنتی استاتیک تولید می شوند. این خواص حتی با 10 بار شستشو از بین نمی روند. الیاف طبیعی را می توان قبل و یا بعد از تبدیل شدن به پارچه ضد میکروب کرد. از آنجایی که استفاده از نانو نقره در اقلب فرآیندهای متداول در صنعت نساجی , بدون نیاز به ماشین آلات و فرایندهای جانبی خاص , به سهولت امکان پذیر است( البته در ایران)لذا از آن می توان در بسیاری از کاربردهای خاص منسوجات مانند پوشاک مورد استفاده در صنایع بهداشتی , پزشکی , ورزشی , نظامی و غیره استفاده نمود. علاوه بر این به دلیل قابلیت از بین بردن میکروارگانیسم ها و ماندگاری طولانی مدت خاصیت ضد میکروب , بسیاری از شرکت ها با افزودن نانو نقره به محصولات مورد استفاده روزمره مردم , بیشتر نیاز های آنها را با کمترین وقت و هزینه تامین می کند. کاربردهای نانو نقره در صنایع نساجی و پوشاک را میتوان به سه بخش تقسیم کرد:


1- الیاف و پارچه ضد میکروب


در تولید نخ های مصنوعی از نانو ذرات نقره استفاده شده است و در این صنعت مستربچ نانو نقره به مواد اولیه نخ اضافه شده و نخ با روش های متعارف تولید نخ بدست می آید.


2-    پوشاک ضد میکروب


از آنجایی که باکتری ها مقاومت فزاینده ای در برابر باکتری کش ها نشان داده اند متخصصین پژوهش های خود را بر ذرات نانو متری مانند نقره , مس , اکسید تیتانیوم متمرکز کرده اند. نانو ذرات نقره در حجم کامل الیاف قرار می گیرد و برای مدت زیادی به صورت فعال باقی می مانند. یون های نقره آزاد شده از نانو ذرات برای باکتری ها سمی هستند و حتی می توانند در گرما و رطوبت عمل کنند. بنابراین باکتری ها در پوشاک از بین رفته و تمیز تر باقی می مانند. یکی از روش های تولید لباس های ضد میکروب , بافت این لباس ها با استفاده از الیاف ضد میکروب است اما در حال حاظر عمدتا مرحله ضد میکروب کردن این دسته پس از تولید انجام می شود. به این معنی که در بیشتر موارد این محصولات از الیاف ضد میکروب تولید نمی شوند بلکه پس از تولید پارچه یا لباس , عملیات غرقابه کردن در حوضچه نانو نقره انجام می شود. چالش موجود در میان تولید کنندگان این محصولات مربوط به رنگ محصولات است , چرا که رنگ مرسوم در لباس های زیر سفید و رنگ های روشن است و استفاده از نانو نقره موجود جهت ضد میکروب کردن این محصولات رنگ آنان را تغییر می دهد.


3- کفش و پایپوش ضد میکروب :


تا کنون شرکتی اقدام به تولید کفش و پایپوش ضد میکروب نکرده است و استفاده از نانو نقره در این بخش بیشتر به شکل اسپری های بوگیر و ضد عفونی کننده ها است.
در این قسمت قصد داریم محصولاتی  که در زمینه منسوجات با نانو ذرات نقره توسط گروه بازرگانی نانوزیت تولید گردیده است را به شما معرفی نماییم:


نانو محلول آبگریز پارچه های جاذب نانوزیت:


این محصول مبتنی بر فناوری نانـو ساخته شده که پس از استفاده از این محصـول بروی البسـه یک لایـه آبگـریز تشـکیل مـی دهد.ایـــــن پـوشـش نانـو عـلاوه بر جلوگیری از نفوذ آب و مایعات به عـمـق بافـت با ایجادخـــصوصیت آبگریزی منجر به افزایش زاویه برخورد قطــرات آب با سطح می شود .این فرایند  موجــب غلتیدن قطرات کاملا کروی برروی سطح شده و پارچه را ضد جذب می نماید . این در حالی است که پارچه ها در حالت عادی به راحتی خیس و یا با جذب آلـــــودگی کثیف می گردند . استفاده از این نوع ماده محلول می تواند در پاک نگاه داشتن البسه و کفش و  پارچه های بافته شده با الیاف طبیعی نقش به سزایی داشته باشد .  نکته قابل توجه در استفاده از نانو محلول آب گریزپارچه  ، صرفه جویی در مصـرف آب و استفاده کمتر از مواد شوینده می باشد . این لایه پوششی باعث ادامه...


نانو محلول ضد بو نانوزیت:


محصولی که در اختیار شماست ، یک محــــــصول ساخته شـده مبـتنی بر فـناوری نانـــــــو می باشد . پــس از اسـتفاده از این محصول  یک لایه  کاملاً نامــرئی بر روی سطـح تشکیل می شود که این لایه سبب عدم جذب بو یا رایحه بر روی سطوح مورد استفاده می شود در حقیقت سطح را ضد بو می نماید و همچنین سطوح مورد استفاده را دارای خاصیت ضد باکتری نیز می نماید .این محصول جهت استفاده انواع البسه و کفش و حتی مکان هایی که مستعد رشد باکتری و میکروب هستند بسیار مناسب می باشد زیرا با استفاده از این نانو محلول پوششی ضد باکتری بر روی سطوح ایجاد می گردد که مانع از رشد باکتری ها و قارچ ها می گردد. همانطور که میدانیم در فصل تابستان بدلیل گرمای هوا ,ادامه

نانو محلول آبگریز پارچه جاذب نانوزیت نانو محلول ضد بو نانوزیت
نانو محلول ضد بو نانوزیت

 

 

 

 

   

شروع گفتگو در واتساپ
تیم پشتیانی نانوزیت در هر لحظه پاسخگوی شما هستند
پشتیبانی / فروش سلام چطور میتونم کمکتون بکنم